Купівля квартири, будинку або нерухомості – одне із найважливіших рішень у житті кожного з нас. Це пов’язано, крім іншого, з високою вартістю нерухомості, що, у свою чергу, викликає бажання в різного роду шахраїв привласнити обманом ваші гроші, зароблені чесною працею. Крім того, на вашому шляху можуть зустрітися недобросовісні продавці, які бажатимуть продати вам квартиру, приміром, під арештом або з іншими «сюрпризами». Саме для запобігання різного роду негативним ситуаціям і проводиться перевірка нерухомості перед її придбанням. Ріелтори або агенти з нерухомості такої перевірки не здійснюють, оскільки це не входить до їхніх завдань. Для проведення подібної роботи необхідно звертатися до досвідченого юриста, який зможе комплексно перевірити всі аспекти угоди та захистити вас від втрати грошей, часу та нервів.
У яких випадках рекомендується проводити перевірку?
- Під час купівлі квартири в будинках, які ще не здані в експлуатацію (новобудовах). Купівля житла в новобудові вважається неабиякою інвестицією. Однак досить поширеними є ситуації, коли будинки так і не добудовуються, а люди втрачають як свої гроші, так і недобудовані квартири. Саме тому необхідно перевірити забудовника перед купівлею, а саме: чи є у нього дозвіл на будівництво, рішення сесії місцевої ради про виділення земельної ділянки, чи немає судових спорів стосовно цього дозволу, перевірити самого забудовника (чи не перебуває він на стадії ліквідації або банкрутства, чи немає у нього боргів перед державою тощо).
- Під час купівлі нерухомості в іпотеку (під заставу) Купівля нерухомості в іпотеку часто відбувається у випадках, коли власних коштів для придбання житла недостатньо. У такому випадку придбана нерухомість одразу ж передається в іпотеку особі, що надала кошти, яких бракує на купівлю квартири. Іпотека банку – найбезпечніша. Однак не всі хочуть зв’язуватися з банками. Тому іпотекодержателем може виступити фізична або юридична особа. Часто таких осіб пропонують різні агентства з пошуку нерухомості. Укладаючи такі угоди, існує високий ризик зустрітися з шахраєм, який за наявності хоча б мінімального прострочення платежу одразу ж спробує стягнути заборгованість шляхом визнання права власності на предмет іпотеки. Для того, щоб убезпечити себе, необхідно: проаналізувати договори позики й іпотеки, перевірити іпотекодержателя, а саме: чи пов’язаний він із продавцем або агентством з нерухомості, чи є він стороною у судових спорах з нерухомості, боржником у виконавчих провадженнях тощо.
- Під час купівлі квартири на вторинному ринку. У разі купівлі нерухомості на вторинному ринку шахрайство поширене так само, як і в вищеописаних випадках. Часто трапляється так, що продавець нерухомості не є її власником зовсім, або власником лише частки нерухомості. Для встановлення справжнього власника нерухомості та запобігання обману необхідно: вивчити правовстановлюючі документи на квартиру, інформацію із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з’ясувати наявність судових спорів стосовно продавця.
Крім того, важливою є перевірка об’єкта угоди. Продавець нерухомості може приховувати від потенційного покупця деякі «особливості» об’єкта, такі, як перебування нерухомості в іпотеці, під заставою, під арештом чи нерухомість, приміром, є предметом судового спору, в квартирі або будинку зареєстровано малолітню або неповнолітню дитину тощо. Задля уникнення цього має відбуватися перевірка у відповідних реєстрах.
Таким чином, під час купівлі нерухомості існує чимало підводного каміння. Уникнути їх може допомогти досвідчений юрист, який проаналізує всі аспекти угоди та супроводить її для досягнення вами бажаного результату. Юридична компанія «АРЕС» має чималий досвід із супроводу угод з нерухомістю та здатна надати свої послуги для захисту ваших інтересів у цьому трудомісткому процесі.