Особливості реєстрації ОСББ

Що таке ОСББ? ОСББ – це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку –юридична особа, створена власниками квартир або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Якою є мета створення ОСББ? Спільне користування, утримання й управління своїм будинком і прибудинковою територією, юридичне оформлення їх майнових прав, а також представлення спільних інтересів співвласників. При цьому в одному багатоквартирному будинку може бути створене тільки одне таке об’єднання. У той же час співвласники квартир і нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, які об’єднані спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, також можуть створити одне об’єднання.

Першим кроком до реєстрації ОСББ є створення ініціативної групи серед власників багатоквартирного будинку. Таких активістів має бути щонайменше троє. Ініціативна група збирає засідання власників, на якому обговорюють питання про проведення установчих зборів ОСББ. При цьому такі збори секретар – це може бути один із членів ініціативної групи – щодо всіх питань веде протокол.

Далі – формування реєстру власників, а для цього можна звернутися до державного реєстратора (наприклад, до нотаріуса) або в БТІ (якщо необхідна інформація до 01.01.2013 р.), або ж отримати дані безпосередньо від власників житла.

Далі ініціативна група не менше ніж за 14 днів до запланованих зборів повідомляє співвласникам будинку про майбутні установчі збори. Повідомлення має бути оформлене у письмовій формі та вручене кожному власнику під розписку або ж надсилатись рекомендованим листом. У ньому міститься інформація про місце та час проведення установчих зборів, з чиєї ініціативи скликаються збори, а також проєкт майбутнього порядку денного.

Проводяться установчі збори головою, якого обирають із числа співвласників квартир більшістю голосів. На зборах проводять голосування за прийняття статуту ОСББ, обирають голову та правління. В обов’язковому порядку секретарем повинен вестись відповідний протокол, до якого він заносить усі ці дані.

Кожен власник має кількість голосів, яка відповідає його частці у загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Якщо ж один із власників є власником приміщень, загальна площа яких перевищує 50% загальної площі всіх приміщень, у такому випадку кожен співвласник має по одному голосу на зборах. Площа приміщень, що належать йому, до уваги береться. Тобто відбувається поіменне голосування.

Якщо за рішення проголосувало більше половини всіх учасників, то таке рішення вважається прийнятим. Якщо ж достатньої кількості голосів для прийняття рішення не було набрано, то протягом 15 днів від дати проведення зборів проводиться письмове опитування співвласників. Таке опитування може бути як стосовно одного, так і декількох питань водночас, шляхом власноручного заповнення співвласником або його представником (питання щодо представника регулюється цивільним правом) у вигляді відповідей «за», «проти» або «утримався».

Якщо ж протягом зазначеного терміну голосів за прийняття рішення не було набрано, таке рішення вважається неприйнятим.

Документи установчих зборів підписує голова або інша уповноважена особа.

Далі ОСББ реєструється як юрособа. ОСББ вважається створеним з того моменту, коли воно було зареєстроване.